Uczniowie naszej szkoły od 2006 uczestniczą w projekcie "Za rękę z Einsteinem" ...

Projekt "Za rękę z Einsteinem"

http://albert.mif.pg.gda.pl

 

         Od 1 marca 2007 roku nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Za rękę z Einsteinem”. Projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny i budżet Państwa. Jego celem jest opracowanie i wdrożenie programu rozwoju szkół ukierunkowanych na wyrównywanie szans edukacyjnych z zakresu fizyki i matematyki, rozwijanie aspiracji edukacyjnych, społecznych i życiowych uczniów pochodzących z obszarów wiejskich.
        Okres realizacji projektu: od 1 marca 2007 r. do 31 marca 2008 r.
 
      Adresaci projektu: uczniowie klas pierwszych i drugich gimnazjum w roku szkolnym 2006/07, a drugich i trzecich gimnazjum w 2007/08.
 
       Cele projektu:
- Podniesienie jakości kształcenia w zakresie nauczania przedmiotów ścisłych - matematyki i fizyki.
- Aktywizowanie i motywowanie uczniów do zdobywania dodatkowej wiedzy i umiejętności z matematyki i fizyki
- Szkoła animatorem życia społeczności lokalnej w zakresie objętym programem
 
Zaplanowane działania:

 

- W ramach tego projektu prowadzone są w naszej szkole zajęcia kół zainteresowań z fizyki i matematyki, podczas których młodzież klas gimnazjalnych rozwija swoje zainteresowania.
- Nauczyciele matematyki i fizyki uczestniczą w szkoleniach i warsztatach, które zapoznają z nowoczesnymi metodami nauczania.
- Zorganizowanie był konkursów matematycznych i fizycznych, gdzie młodzież sprawdzi swoją wiedzę najlepszych przedmiotów ścisłych. Dla najlepszych uczniów zaplanowane są nagrody.
- Zorganizowanie w maju 2007 r. wycieczki do Gdańska na Bałtycki Festiwal Nauki.
- Latem uczestnictwo w trzydniowej ,,Szkole Letniej Matematyki i Fizyki”, gdzie młodzież będzie uczestniczyć w wykładach oraz samodzielnie przeprowadzała doświadczenia w laboratoriach studenckich na Politechnice Gdańskiej. Na zakończenie wycieczka statkiem na Hel .
- 14 września w naszej szkole odbyły się pokazy prowadzone przez studentów Politechniki Gdańskiej.
 

ZREALIZOWANE ZADANIA W RAMACH PROJEKTU

 

 

Bałtycki Festiwal Nauki

    26 maja 2007 r. uczniowie klas I i II gimnazjum wraz z opiekunami - p. Aliną Gostkowską i p. Sławomirem Felskim brali udział w imprezach organizowanych w ramach V Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

Szkoła letnia

      W dniach od 4 do 6 lipca 2007 r. grupa uczniów klas I i II gimnazjum wraz z opiekunem - p. Sławomirem Felskim brała udział w ,,Szkole Letniej Matematyki i Fizyki” na Politechnice Gdańskiej.

 

Prezentacje Politechniki Gdańskiej

    14 września 2007 r. odwiedzili naszą szkołę pracownicy i studenci Politechniki Gdańskiej. Przedstawili młodzieży naszego gimnazjum ciekawe prezentacje i ćwiczenia matematyczne oraz doświadczenia fizyczne.

Sobota z Einsteinem

       Dnia 29.09.07 r. w ramach programu „Za rękę z Einsteinem” w Zespole Szkół im. ks. Antoniego Peplińskiego w Studzienicach  odbyła się „Sobota z Einsteinem”. W czasie wydarzenia uczniowie szkoły przedstawili doświadczenia z zakresu matematyki i fizyki. Goście mogli podziwiać m.in. działanie maszyny elektrostatycznej, peryskopu, a także prezentacje multimedialne na temat liczb Fibonacciego, trójkąta Pascala i fraktali. Po zakończeniu na widzów i uczniów czekał poczęstunek. Na kolejną sobotę z Einsteina zapraszamy w listopadzie.

Konkurs z Einsteinem

           Dnia 13.12.2007 r. w ramach programu „Za rękę z Einsteinem” w Zespole Szkół im. ks. Antoniego Peplińskiego w Studzienicach  odbył się „Konkurs z Einsteinem”. Był to konkurs matematyczno – fizyczny składający się z części teoretyczno – zadaniowej i praktycznej.

           Konkurs przygotowali nauczyciele Alina Gostkowska i Sławomir Felski. Pierwsza część składała się z 6 zadań – 3 matematycznych i 3 fizycznych, na rozwiązanie której czas wynosił 60 minut. Druga część składała się z trzech zagadnień: układanie łamigłówki, złamanie szyfru matematycznego oraz wyznaczenie przyśpieszenia ziemskiego. W konkursie wzięło udział 49 uczniów z gimnazjum w Nakli, Parchowa, Kołczygłów i Studzienic. Nagrodzonych zostało po 3 najlepszych uczniów z każdej ze szkół oraz szkoły otrzymały dyplomy: I miejsce Studzienice, II miejsce Nakla, III miejsce Kołczygłowy i   IV Parchowo. Z naszej szkoly najlepszy wynik uzyskał Tomasz Taraszewicz, II miejsce Paweł Jereczek, a III miejsce Renata Liszewska. Z Parchowa najlepszy wynik uzyskał Tomasz Werra, II miejsce Weronika Szyca, a III miejsce Grzegorz Malek. Z Nakli najlepszy wynik uzyskała Małgorzata Kobiella, II miejsce Ewa Gawin, a III miejsce Natalia Mallek. Z Kołczygłów najlepszy wynik uzyskał Mateusz Wirkus, II miejsce Kamil Fronczek, a III miejsce Barbara Rompa. Po konkursie uczniowie poczęstowali się ciastem i herbatą przekazanymi nieodpłatnie przez firmę STU-DAM ze Studzienic.

II Sobota z Einsteinem

         Dnia 15.12.2007 r. w ramach programu „Za rękę z Einsteinem” w Zespole Szkół im. ks. Antoniego Peplińskiego w Studzienicach  odbyła się „II Sobota z Einsteinem”. W czasie tej imprezy uczniowie gimnazjum pod przewodnictwem nauczycieli Aliny Gostkowskiej i Sławomira Felskiego przedstawili doświadczenia z zakresu fizyki i prezentacje z matematyki oraz pokazy latawcowe. Goście mogli podziwiać m.in. działanie ciśnienia w cieczy, magnesów neodymowych, zasadę zachowania pędu, wyznaczanie przyśpieszenia ziemskiego, a także prezentacje multimedialne na temat Einsteina i wielościanów oraz slajdy z rebusami matematycznymi. Uczniowie pokazali foliogramy przedstawiające planety Układu Słonecznego oraz innych ciał niebieskich na zakupionym rzutnikiem pisma na ekranie, które zakupione zostały w ramach projektu „Za rękę z Einsteinem”. Następnie na szkolnym stadionie odbyły się pokazy latawców, które wykonywaliśmy na zajęciach „Za rękę z Einsteinem”.
            Na kolejną sobotę z Einsteina zapraszamy w lutym.

Konkurs z Einsteinem w Parchowie

       Dnia 30.01.2008 r. w ramach programu „Za rękę z Einsteinem” w Zespole Szkół w Parchowie  odbył się „Konkurs z Einsteinem”. Był to konkurs matematyczno – fizyczny składający się z części  zadaniowej – 5 zadań matematycznych i 4 fizyczne. Konkurs przygotowali nauczyciele z Parchowa. Czas na rozwiązanie wynosił 60 minut. W konkursie wzięli udział uczniowie naszego gimnazjum oraz pozostałych gimnazjów tj. Nakli, Parchowa i Kołczygłów. Z każdej szkoły 4 najlepszych uczniów otrzymało nagrody rzeczowe zakupione ze środków projektu „ZA RĘKE Z EINSTEINEM” oraz szkoły otrzymały dyplomy: I miejsce Kołczygłowy, II miejsce Parchowo, III miejsce Studzienice i IV Nakla. W konkursie wzięło udział 16 uczniów z gimnazjum w Nakli, Parchowa, Kołczygłów i Studzienic. Po konkursie uczniowie poczęstowali się słodyczami oraz obiadem. Z naszej szkoly najlepszy wynik uzyskała Renata Liszewska,II miejsce Tomasz Taraszewicz, III miejsce Kamil Wirkus, a IV Damian Jakubek. Z Parchowa najlepszy wynik uzyskała Edyta Jereczek, II miejsce Paulina Somionka, III miejsce Marta Sildatk, a IV Grzegorz Malek. Z Nakli najlepszy wynik uzyskała Małgorzata Kobiella, II miejsce Natalia Mallek, III miejsce Wanda Cyrzan, a IV Piotr Machut. Z Kołczygłów najlepszy wynik uzyskał Mateusz Wirkus, II miejsce Kamil Fronczak, III miejsce Mateusz Dalecki, a IV Adrian Hering. Wszyscy wymienieni uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe.

Finał Konkursu  „Einstein po godzinach” w Gdańsku

     23 lutego odbył się finał konkursów: matematycznego i fizycznego - „Einstein po godzinach” na Politechnice Gdańskiej w Gdańsku. W tym finale konkursu wzięli udział uczniowie naszego gimnazjum: konkurs matematyczny – zakwalifikowało się 2 uczniów i fizyczny – zakwalifikowało się 7 uczniów. Ze względów organizacyjnych nasze gimnazjum reprezentowało 4 uczestników – w finale konkursu matematycznego 2 uczniów klasy III – Renata Liszewska i Tomasz Taraszewicz, a finale konkursu fizycznego – 4 uczniów: Renata Liszewska, Tomasz Taraszewicz, Paweł Jereczek i Kamil Wirkus. Czas na rozwiązanie zadań w poszczególnych konkursach wynosił 60 minut. Renata Liszewska została laureatem finału konkursu fizycznego - „Einstein po godzinach”

Lekcje w LO w Bytowie - „Za rękę Einsteinem”.

     5 marca wyjechaliśmy na wycieczkę i na lekcje do Liceum Ogólnokształcącego do Bytowa. W wycieczce wzięło udział 24 uczniów z programu „Za rękę z Einsteinem” oraz nauczyciele Sławomir Felski i Alina Gostkowska. Na miejscu pan wicedyrektor Sławomir Badziąg przeprowadził dwie lekcje – fizyki i matematyki oraz opowiedziałam o szkole i profilach kształcenia. Były to bardzo ciekawe doświadczenia. Na końcu pokazał nam swoją szkołę zaprosił na Dni Otwarte w dniu 29 marca. Warto było pojechać.

Konkurs z Einsteinem w Kołczygłowach

     Dnia 10.03.2008 r. w ramach programu „Za rękę z Einsteinem” w Zespole Szkół w Kołczygłowach odbył się „IV Konkurs z Einsteinem”. Był to konkurs matematyczno – fizyczny składający się z części teoretyczno – zadaniowej i praktycznej. Konkurs przygotowali nauczyciele z Kołczygłów. Czas na rozwiązanie I części wynosił 60 minut, druga część – jej konkurencje odbywały się na czas W konkursie wzięli udział uczniowie naszego gimnazjum oraz pozostałych gimnazjów tj. Nakli, Parchowa i Kołczygłów. Z naszej szkoly udział wzięli: Renata Liszewska, Tomasz Taraszewicz i Joanna Szewel. Szkoły otrzymały dyplomy: I miejsce Kołczygłowy, II miejsce Studzienice, III miejsce Parchowo, i IV Nakla. W konkursie wzięło udział 12 uczniów z gimnazjum w Studzienicach, Nakli, Parchowa i Kołczygłów. Po konkursie uczniowie poczęstowali się słodyczami i sokiem oraz obiadem. Z każdej szkoły 3 najlepszych uczniów otrzymało nagrody rzeczowe zakupione ze środków projektu „ZA RĘKE Z EINSTEINEM”.

Podsumowanie programu „Za rękę Einsteinem” w Gdańsku

    14 marca odbyła się konferencja podsumowująca program „Za rękę z Einsteinem” na Politechnice Gdańskiej w Gdańsku. W tej konferencji wzięli udział: pani Minister Edukacji Katarzyna Hall, pan Wojewoda Pomorski Roman Zaborowski, pan Marszałek Województwa Jan Kozłowski pan Rektor Politechniki Gdańskiej Janusz Rachoń, władze Politechniki, Zarząd projektu „Za rękę z Einsteinem”, przedstawiciele samorządów lokalnych z gmin województwa Pomorskiego oraz przedstawiciele 80 gimnazjów biorących udział w programie„Za rękę z Einsteinem”. Naszą szkołę reprezentowali: pan Dyrektor Krzysztof Stępień, pan koordynator Sławomir Felski oraz uczniowie Renata Liszewska, Tomasz Taraszewicz, i Tomasz Hinc. Konferencję prowadził Rektor Politechniki. Były wystąpienia, przemówienia i podziękowania. Laureaci finału konkursów: matematycznego i fizycznego - „Einstein po godzinach” otrzymali nagrody, dyplomy i gratulacje od samej Pani Minister. Wśród nich była nasza uczennica Renata Liszewska laureatka finału konkursu fizycznego.

      W drugiej części Rektor otworzył wystawę, na której prezentowały swoje osiągnięcia wszystkie gimnazja z projektu. Trzecią częścią konferencji był wyśmienity poczęstunek dla wszystkich uczestników. Szkoły otrzymały upominki od organizatorów. Warto było pojechać!

III Sobota z Einsteinem

     Dnia 15.03.2008 r. w ramach programu „Za rękę z Einsteinem” w Zespole Szkół im. ks. Antoniego Peplińskiego w Studzienicach  odbyła się „III Sobota z Einsteinem”. W czasie tej imprezy uczniowie gimnazjum pod przewodnictwem nauczycieli Aliny Gostkowskiej i Sławomira Felskiego przedstawili doświadczenia i prezentacje z zakresu fizyki i matematyki.

     Goście mogli podziwiać m.in. prezentacje multimedialne  i foliogramy na temat sudoku, kwadratów magicznych, rebusów matematycznych i fizycznych oraz doświadczenia z dynamiki i optyki.  Następnie odbył się konkurs  „Na najbardziej zaangażowanego uczestnika zajęć”, który wygrała Magdalena Pela, II miejsce zajęły Natalia Pawelska i Damian Jakubek. Razem nagrodziliśmy 18 uczniów z klas II i III naszego gimnazjum. Później dyrektor Krzysztof Stępień i koordynator Sławomir Felski dokonali podsumowania projektu „Za rękę z Einsteinem” w gimnazjum w Studzienicach. Na zakończenie III soboty i całego projektu był słodki poczęstunek.

  

Do następnego PROJEKTU!!!

 

Copyright ©  Zespół Szkół w Studzienicach  2008