Gmina Studzienice

                                                         Gmina Studzienice leży w centralnej części woj. pomorskiego, w odległości 10 kilometrów od Bytowa. Powierzchnia gminy liczy blisko 18 tys. hektarów, z czego ponad 64,5% stanowią lasy, a 3,4% różnej wielkości jeziora. Administracyjnie gmina Studzienice składa się z 11 sołectw (Czarna Dąbrowa, Kłączno, Łąkie, Osława Dąbrowa, Półczno, Przewóz, Rabacino, Skwierawy, Sominy, Studzienice, Ugoszcz). Mieszka tu 3397 osób i działa ponad 100 podmiotów gospodarczych, związanych głównie z handlem i usługami. Wiodącą w gminie rolę odgrywa rolnictwo oraz turystyka. Nad największymi jeziorami zlokalizowane jest 9 ośrodków z 930 miejscami noclegowymi.

     STUDZIENICE to duża wieś gminna położona 12 km na południowy - zachód od Bytowa nad jeziorem składającym się z trzech części - Studzieniczna, Kłączna i Ryńskiego. Studzienice liczą sobie około 816 mieszkańców. Po raz pierwszy w dokumentach informacje o Studzienicach pojawiły się w XIV wieku. Po 1918 roku Studzienice nie znalazły się w odrodzonej Polsce, mimo starań miejscowej ludności kaszubskiej. We wsi znajduje się przedszkole, szkoła podstawowa oraz gimnazjum, które funkcjonuje od 1 września 1999 roku. Razem w obu szkołach uczy się około 250 uczniów. Znajduje się tu także Urząd Gminy, kościół filialny, ochotnicza straż pożarna, piekarnia, ośrodek zdrowia oraz kilka sklepów.  Więcej informacji na temat naszej pięknej miejscowości oraz licznych atrakcjach oferowanych przez gminę Studzienice można znaleźć na oficjalnej stronie gminy - www.studzienice.pl

       Ziemia Studzienicka charakteryzuje się wielkim bogactwem form morfologicznych w postaci moreny czołowej wznoszących się od 180 do 250 m n.p.m. Nie opodal Leśniczówki Zielony Dwór, ok. 2 km na północ od Studzienic, znajduje się jeden z największych w okolicy głazów narzutowych, noszący nazwę "Pod Zielonym Dworem", o obwodzie 15 m, wysokość ok. 3,6 m.

        W krajobrazie występują bardzo liczne jeziora polodowcowe, typowe rynny lub mniejsze lokalne zagłębienia wypełnione wodami. Na terenie gminy znajdują się unikalne w skali europejskiej jeziora lobeliowe, są to jeziora Cechyńskie Małe, Cechyńskie Wielkie, Piepionek, Łąkie, Czarne Dąbrówno, Glinkowskie.    

        Gmina położona jest w wododziale pomorskim w zlewni rzek Brdy, Słupi i Wdy. Północno - zachodnie tereny gminy odwadniane są przez rzekę Słupie, należącą do bezpośredniego zlewiska Bałtyku. Wody powierzchniowe pozostałej części gminy należą do zlewni rzek Brdy, a okolice Skwieraw do Wdy. Jeziora na terenie gminy stanowią 4,7% powierzchni. Największe jezioro (rynnowe) - Studzieniczno - Kłączno - Ryńskie ma pow. 215,5 ha i głębokość do 32 m. Jest ono źródliskiem rzeki Kłonecznicy - dopływ Brdy. Do cennych zasobów przyrody należy zaliczyć torfowiska wysokie, położone pomiędzy Ugoszczą a Studzienicami. Lasy stanowią ponad połowę powierzchni gminy. Przeważają lasy sosnowe oraz bukowe. Miejscami występuje świerk, który został tu sztucznie wprowadzony.

      Wypoczywając aktywnie w okolicach Studzienic turysta ma możliwość uprawiania sportów wodnych i żeglowania, jazdy konnej, myślistwa oraz aktywnego wypoczynku w lesie połączonego ze zbieraniem runa leśnego i grzybów. Choćby takich dorodnych okazów, jakie widoczne są na zdjęciu obok. Borowik znaleziony został niedaleko Studzienic i ważył - bagatela - jedyne 1,58 kg... Gmina Studzienice stwarza warunki do rozbudowy bazy noclegowej oraz rozwoju myślistwa, a zbudowana oczyszczalnia ścieków i planowana w najbliższym czasie kanalizacja terenu gminy gwarantują zachowanie walorów turystycznych. Wypoczywającym w naszej gminie turystom na pewno nie zabraknie atrakcji...    

 

   

 

Copyright ©  Zespół Szkół w Studzienicach  2008